Voće je, naravno, zdravo, bogato vitaminima i antioksidansima. Bogatstvo biljnim vlaknima ublažava negativne učinke fruktoze. Prirodni sok je upravo ono što treba našem organizmu. Oni obiluju prirodnim vlaknima koji poništavaju negativne učinke fruktoze. Odnosno usporava i smanjuje apsorpciju tog šećera u organizmu, kao i metabolizam u jetri. Mnogi koji su na dijetetskim programima često zbog neznanja jedu dosta voća kako bi ublažili glad. Općenito, voće je doista izvrstan izbor slatke hrane. Ali ako se unosi u većim količinama, neiskorištena fruktoza može se pretvoriti u masnoću. Zato ovakav agresivniji dijetetski program, kad je važna i najmanja količina izgubljene masnoće, ne predviđa voće. U njemu ćete moći uživati tek nakon što tijelo dovedete u stanje zdravlja i vitalnosti jer je ono važan dio mediteranske prehrane.
No, zapamtite da fruktoza, koju nalazimo u mnogim proizvodima, ne potječe od voća, nego je to visoko rafinirani proizvod kukuruza. Danas mnogo istraživanja povezuju fruktozu sa posljedicama metaboličkog sindroma, dijabetesom tipa 2 i masnom jetrom.
Sve svjesniji kalorijske vrijednosti šećera te činjenice da se “voljeni” šećer u organizmu pretvara u “neželjenu” mast tražimo alternativu šećeru. Više ga ne želimo konzumirati, ali se ne želimo ni odreći okusa slatkoće. Šećer s pravom zaslužuje da ga se naziova bijelim otrovom. On je tako adiktivan da čak i osoba jakog karaktera i odlučnosti ipak na kraju poklekne i pojede nešto slatko. Spas je pronađen u alternativi šećeru, odnosno umjetnim sladilima. A ona su preplavila tržište jer su multinacionalne kompanije iskoristile tu našu slabost. Proizvele su proizvode koji zamjenjuju šećer. Kupujemo ih, sretni što ipak možemo osjetiti nešto slatko u ustima a pritom se, što je podjednako važno, ne debljamo.
Šećer danas ima 56 imena, no većina nas ih ne zna prepoznati na deklaraciji. Tomu se, naravno, ne treba čuditi! Pa nismo svi biokemičari. Mnogi proizvođači hrane i tim imenom nas žele zavarati, odnosno spriječiti nas da shvatimo koju količinu šećera unosimo određenom hranom. Muscovado ( nerafinirani smeđi šećer), maltodekstrin, etil mantol, diastas, dijastatički slad, invetni šećer ( hidrolizna mješavina gluktoze i fruktoze), panocha, sirup od kineske šećerne trske, visoko fruktozni kukuruzni sirup…
Prirodni sok
Saharin
Tristo puta slađi od šećera, stabilan u tekućinama i dobar pri kuhanju. Ali u laboratorijskim pokusima na životinjama pokazalo se da izraziti povećava rizik za obolijevanje od karcinoma mokraćnog mjehura! Kao i ostala umjetna sladila, saharin izaziva metaboličke promjene u organizmu koje dovode do emocionalnih promjena. Belgijski su istraživači otkrili da je saharin jedno od umjetnih sladila koje stimuliraju gušteraču da proizvodi inzulin premda ga mnogi, paradoksalno konzumiraju misleći upravo suprotno!
Saharin smanjuje vitalnost, a oni koji ga konzumiraju pate od nedostatka energije te se osjećaju slabim. On svakako ne zaslužuje da završi u vašem organizmu.
Ciklamat
Umjetno sladilo koje je otkriveno 1937. godine u Americi. Otkriveno kad je jedan tehnolog slučajno spustio cigaretu blizu neke puderaste nakupine. Kad ju je stavio u usta, okus je bio sladak. Ova vrsta sladila našla po povećalom zbog opasnosti od obolijevanja od raka mokraćnog mjehura. Također i zbog drugih karcinoma te je 1970. godine ciklamat zabranjen u Americi. Ali i danas se provuče na police čak i u razvijenim zemljama kao što su Kanada i Velika Britanija.
Aspartam
Vjerovatno najpopularnije i najviše upotrebljivano sladilo. Ono se kemijski razlikuje od svih ostalih umjetnih sladila. Otkrila ga je farmaceutska kompanija tražeći lijek za čir želuca. Aspartam je molekula napravljena od dvije aminokiseline. Odnosno sićušna proteinska tvorevina koja se, kada uđe u tijelo, slobodno šeće. Neki znanstvenici smatraju da se čak može i došetati i do vrlo osjetljivih dijelova mozga. Prema nekim istraživanjima, osobe koje često konzumiraju ovo sladilo imaju, glavobolje i slabije pamte. Imaju promjene raspoloženja te probleme sa snom. Možda ste primijetili neke od simptoma i ko sebe, a baš je aspartam vaše omiljeno sladilo?!
Sukraloza
Novije umjetno sladilo globalno poznato pod imenom splenda čak je 600 puta slađe od šećera. Zanimljivo je da je ovo sladilo nastalo od sukroze. Nastao tako što su dva dijela molekule sukroze zamijenjena klorinom te je ne samo slađe nego i organizmu neprepoznatljivo za metaboliziranje. Jednostavno rečeno, jedemo slatko, a tijelo ga ne može apsorbirati, što ne dovodi do promjene u fluktuaciji šećera i inzulina.
Splenda sadrže 0 kalorija, stabilna je pri većim temperaturama, što znači da možete kuhati upotrebljavajući ovo umjetno sladilo. Nema zabilježenih nuspojava te se ta sada čini dobrom alternativom šećeru.
Sve ovo što je rečeno ne čini se tako opasnim. Ali se pitamo što se dogodi sa tvarima koje naše tijelo ne prepozna, ne apsorbira ih, odnosno ne metabolizira ih. Imamo li dovoljno enzima u tijelu koji e to umjetno sladilo eliminirati iz organizma?
Visoko fruktozni kukuruzni sirup – HFCS
Visoko fruktozni kukuruzni sirup stvoren je u Japanu 1966. godine. Već je 1975. dospio na američko tržište. Danas se mnogi pitaju je li ova vrsta šećera zdravija varijanta stolnog šećera. Odgovor je jednostavan – i jedan i drugi jednako su loši ako se konzumiraju u velikim količinama. HFSC je jeftinija verzija šećera. Upola je jeftinija od stolnog šećera te je stoga i mnogo opasnija jer je proizvođačima puno isplativija. Teško da ćemo naći rafinirani proizvod koji ne sadržava HFCS, a sastojak je i većine vrsta kruha. Usto, sastojak je i mnogih energetskih napitaka, koji su vrlo popularni među onima koji se bave sportom.
Istraživanja znanstvenika sa sveučilišta Princeton objavljeno u Ožujku 2010. u Journal of Pharmachology, Biochemistry and Behavior potvrđuje da HFCS, bez obzira na agresivnu marketinšku kampanju, ipak deblja! Naime, laboratorijsko je istraživanje pokazalo da je napitak s HFCS-om deblja više nego napitak sa šećerom iako su se unosile iste kalorijske vrijednosti. Time su znanstvenici dokazali da su glukoza i fruktoza razdvojeni u toj vrsti šećera, što znači da ih tijelo brže apsorbira.
Fruktoza
Mnogi će pomisliti da e fruktozni šećer pravi izbor želimo li zamijeniti stolni šećer. Samo im ime kaže da je voćni, pa stoga i zdraviji. Pogrešno! Fruktozni umjetni šećer nije isto što i fruktozni šećer iz prirodnog voća koji sadrži prirodni sok. Prirodni uz prisutnost biljnih vlakana nema negativan utjecaj na tijelo. Fruktozni umjetni šećer nema utjecaja na hormone grelin i leptin te je stoga to jako, jako opasna vrsta šećera koja nas tjera da jedemo sve više.
Fruktozni umjetni šećer stoga ima golemu primjenu u fast food industriji. Prije svega zato što ne utječe na mozak koji nam šalje signal da smo siti. On naprotiv, ne uklanja osjećaj gladi pa istu hranu nakon što smo pojeli, možemo ponovno jesti.
Djelovanje fruktoze i glukoze znatno se razlikuje. Glukoza ulaskom u tijelo stimulira oslobađanje inzulina, važnog hormona koji tjera glukozu iz krvi u naše stanice, koje je potom iskorištavaju kao energiju. Glukoza stimulira masne stanice na oslobađanje hormona leptina koji daje osjećaj sitosti, a potiskuje želucu izlučivanje grelina, koji izaziva osjećaj gladi.
Kao što smo već spomenuli, fruktoza odlazi prema jetri. Umjesto da se pretvara u glukozu koje će tijelo koristiti kao energiju, ona uzrokuje stvaranje masnih kiselina. Ne provocira lučenje inzulina, ali ne potiče ni adipocite na lučenje hormona leptina te tako ne utječe na osjećaj gladi.
Ako želite ubrzanije starjeti te ubrzati upalne procese u tijelu, birajte fruktozu. Ona je sedam puta jača od glukoze te potiče formiranje AGE ( Advanced Glycation End-Products), tvari odgovorne za razvoj opasnih stanja poput ateroskleroze, dijabetesa tipa 2, Alzheimerove bolesti.
Prirodni sokovi
Prirodni sok i prirodni šećer – Ksilitol
Prirodna tvar koje sadrži prirodni sok a nalaze se i u vlaknastom voću i povrću, u klipu kukuruza te drvu breze. Prirodni sok također sadrže ksilitol. Naše tijelo prirodno proizvodi ksilitol. Obično do 15 g na dan pri normalnom metabolizmu. Ksilitol ima niski glikemijski index. GL mu je 7 te je pogodan za osobe sa dijabetesom. Sadržava 40% manje kalorija i 75% manje ugljikohidrata od šećera. Usto, taj 5-karbonski šećer ima antimikrobiološka obilježja. To sprečava rast bakterija, odnosno inhibira rast bakterija koje izazivaju infekciju srednjeg uha kod male djece.
Ksilitol je alkalan te učinkovit u inhibiranju Candide albicans, kao i zloglasne crijevne bakterije Helicobacter pylori. Jeste li znali da, prema mišljenju Udruge američkih stomatologa, ksilitol pomaže u sprječavanju zubnog karijesa, ne fermentira se i ne može se pretvorit u kiselinu pod utjecajem bakterija u ustima, a sprečava i nastajanje zubnog plaka? Obratite pozornost na davanje ksilitola djeci i trudnicama jer bi mogao izazvati nagli pad šećera, a nikad ga nemojte dati psu ili mački jer će sigurno izazvati opasnu hipoglikemiju – nagli pad šećera u krvi.
Izvor: Lejla, K.K., Antiaging prehrana, Školska Knjiga d.d., Zagreb, 2018.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva tijekom navigacije web stranicom. Od toga se kolačići koji su kategorizirani po potrebi pohranjuju u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web mjesta. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovu web stranicu. Ovi će se kolačići pohraniti u vaš preglednik samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost odjave od ovih kolačića. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Nužni kolačići nužni su za pravilno funkcioniranje web stranice. Ova kategorija uključuje samo kolačiće koji osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web mjesta. Ovi kolačići ne pohranjuju nikakve osobne podatke.
Svi kolačići koji možda nisu posebno potrebni za funkcioniranje web stranice i koji se posebno koriste za prikupljanje osobnih podataka korisnika putem analitike, oglasa i drugog ugrađenog sadržaja nazivaju se neobaveznim kolačićima.
Šećer i Voće
Voće je, naravno, zdravo, bogato vitaminima i antioksidansima. Bogatstvo biljnim vlaknima ublažava negativne učinke fruktoze. Prirodni sok je upravo ono što treba našem organizmu. Oni obiluju prirodnim vlaknima koji poništavaju negativne učinke fruktoze. Odnosno usporava i smanjuje apsorpciju tog šećera u organizmu, kao i metabolizam u jetri. Mnogi koji su na dijetetskim programima često zbog neznanja jedu dosta voća kako bi ublažili glad. Općenito, voće je doista izvrstan izbor slatke hrane. Ali ako se unosi u većim količinama, neiskorištena fruktoza može se pretvoriti u masnoću. Zato ovakav agresivniji dijetetski program, kad je važna i najmanja količina izgubljene masnoće, ne predviđa voće. U njemu ćete moći uživati tek nakon što tijelo dovedete u stanje zdravlja i vitalnosti jer je ono važan dio mediteranske prehrane.
No, zapamtite da fruktoza, koju nalazimo u mnogim proizvodima, ne potječe od voća, nego je to visoko rafinirani proizvod kukuruza. Danas mnogo istraživanja povezuju fruktozu sa posljedicama metaboličkog sindroma, dijabetesom tipa 2 i masnom jetrom.
Sve svjesniji kalorijske vrijednosti šećera te činjenice da se “voljeni” šećer u organizmu pretvara u “neželjenu” mast tražimo alternativu šećeru. Više ga ne želimo konzumirati, ali se ne želimo ni odreći okusa slatkoće. Šećer s pravom zaslužuje da ga se naziova bijelim otrovom. On je tako adiktivan da čak i osoba jakog karaktera i odlučnosti ipak na kraju poklekne i pojede nešto slatko. Spas je pronađen u alternativi šećeru, odnosno umjetnim sladilima. A ona su preplavila tržište jer su multinacionalne kompanije iskoristile tu našu slabost. Proizvele su proizvode koji zamjenjuju šećer. Kupujemo ih, sretni što ipak možemo osjetiti nešto slatko u ustima a pritom se, što je podjednako važno, ne debljamo.
Šećer danas ima 56 imena, no većina nas ih ne zna prepoznati na deklaraciji. Tomu se, naravno, ne treba čuditi! Pa nismo svi biokemičari. Mnogi proizvođači hrane i tim imenom nas žele zavarati, odnosno spriječiti nas da shvatimo koju količinu šećera unosimo određenom hranom. Muscovado ( nerafinirani smeđi šećer), maltodekstrin, etil mantol, diastas, dijastatički slad, invetni šećer ( hidrolizna mješavina gluktoze i fruktoze), panocha, sirup od kineske šećerne trske, visoko fruktozni kukuruzni sirup…
Prirodni sok
Saharin
Tristo puta slađi od šećera, stabilan u tekućinama i dobar pri kuhanju. Ali u laboratorijskim pokusima na životinjama pokazalo se da izraziti povećava rizik za obolijevanje od karcinoma mokraćnog mjehura! Kao i ostala umjetna sladila, saharin izaziva metaboličke promjene u organizmu koje dovode do emocionalnih promjena. Belgijski su istraživači otkrili da je saharin jedno od umjetnih sladila koje stimuliraju gušteraču da proizvodi inzulin premda ga mnogi, paradoksalno konzumiraju misleći upravo suprotno!
Saharin smanjuje vitalnost, a oni koji ga konzumiraju pate od nedostatka energije te se osjećaju slabim. On svakako ne zaslužuje da završi u vašem organizmu.
Ciklamat
Umjetno sladilo koje je otkriveno 1937. godine u Americi. Otkriveno kad je jedan tehnolog slučajno spustio cigaretu blizu neke puderaste nakupine. Kad ju je stavio u usta, okus je bio sladak. Ova vrsta sladila našla po povećalom zbog opasnosti od obolijevanja od raka mokraćnog mjehura. Također i zbog drugih karcinoma te je 1970. godine ciklamat zabranjen u Americi. Ali i danas se provuče na police čak i u razvijenim zemljama kao što su Kanada i Velika Britanija.
Aspartam
Vjerovatno najpopularnije i najviše upotrebljivano sladilo. Ono se kemijski razlikuje od svih ostalih umjetnih sladila. Otkrila ga je farmaceutska kompanija tražeći lijek za čir želuca. Aspartam je molekula napravljena od dvije aminokiseline. Odnosno sićušna proteinska tvorevina koja se, kada uđe u tijelo, slobodno šeće. Neki znanstvenici smatraju da se čak može i došetati i do vrlo osjetljivih dijelova mozga. Prema nekim istraživanjima, osobe koje često konzumiraju ovo sladilo imaju, glavobolje i slabije pamte. Imaju promjene raspoloženja te probleme sa snom. Možda ste primijetili neke od simptoma i ko sebe, a baš je aspartam vaše omiljeno sladilo?!
Sukraloza
Novije umjetno sladilo globalno poznato pod imenom splenda čak je 600 puta slađe od šećera. Zanimljivo je da je ovo sladilo nastalo od sukroze. Nastao tako što su dva dijela molekule sukroze zamijenjena klorinom te je ne samo slađe nego i organizmu neprepoznatljivo za metaboliziranje. Jednostavno rečeno, jedemo slatko, a tijelo ga ne može apsorbirati, što ne dovodi do promjene u fluktuaciji šećera i inzulina.
Splenda sadrže 0 kalorija, stabilna je pri većim temperaturama, što znači da možete kuhati upotrebljavajući ovo umjetno sladilo. Nema zabilježenih nuspojava te se ta sada čini dobrom alternativom šećeru.
Sve ovo što je rečeno ne čini se tako opasnim. Ali se pitamo što se dogodi sa tvarima koje naše tijelo ne prepozna, ne apsorbira ih, odnosno ne metabolizira ih. Imamo li dovoljno enzima u tijelu koji e to umjetno sladilo eliminirati iz organizma?
Visoko fruktozni kukuruzni sirup – HFCS
Visoko fruktozni kukuruzni sirup stvoren je u Japanu 1966. godine. Već je 1975. dospio na američko tržište. Danas se mnogi pitaju je li ova vrsta šećera zdravija varijanta stolnog šećera. Odgovor je jednostavan – i jedan i drugi jednako su loši ako se konzumiraju u velikim količinama. HFSC je jeftinija verzija šećera. Upola je jeftinija od stolnog šećera te je stoga i mnogo opasnija jer je proizvođačima puno isplativija. Teško da ćemo naći rafinirani proizvod koji ne sadržava HFCS, a sastojak je i većine vrsta kruha. Usto, sastojak je i mnogih energetskih napitaka, koji su vrlo popularni među onima koji se bave sportom.
Istraživanja znanstvenika sa sveučilišta Princeton objavljeno u Ožujku 2010. u Journal of Pharmachology, Biochemistry and Behavior potvrđuje da HFCS, bez obzira na agresivnu marketinšku kampanju, ipak deblja! Naime, laboratorijsko je istraživanje pokazalo da je napitak s HFCS-om deblja više nego napitak sa šećerom iako su se unosile iste kalorijske vrijednosti. Time su znanstvenici dokazali da su glukoza i fruktoza razdvojeni u toj vrsti šećera, što znači da ih tijelo brže apsorbira.
Fruktoza
Mnogi će pomisliti da e fruktozni šećer pravi izbor želimo li zamijeniti stolni šećer. Samo im ime kaže da je voćni, pa stoga i zdraviji. Pogrešno! Fruktozni umjetni šećer nije isto što i fruktozni šećer iz prirodnog voća koji sadrži prirodni sok. Prirodni uz prisutnost biljnih vlakana nema negativan utjecaj na tijelo. Fruktozni umjetni šećer nema utjecaja na hormone grelin i leptin te je stoga to jako, jako opasna vrsta šećera koja nas tjera da jedemo sve više.
Fruktozni umjetni šećer stoga ima golemu primjenu u fast food industriji. Prije svega zato što ne utječe na mozak koji nam šalje signal da smo siti. On naprotiv, ne uklanja osjećaj gladi pa istu hranu nakon što smo pojeli, možemo ponovno jesti.
Djelovanje fruktoze i glukoze znatno se razlikuje. Glukoza ulaskom u tijelo stimulira oslobađanje inzulina, važnog hormona koji tjera glukozu iz krvi u naše stanice, koje je potom iskorištavaju kao energiju. Glukoza stimulira masne stanice na oslobađanje hormona leptina koji daje osjećaj sitosti, a potiskuje želucu izlučivanje grelina, koji izaziva osjećaj gladi.
Kao što smo već spomenuli, fruktoza odlazi prema jetri. Umjesto da se pretvara u glukozu koje će tijelo koristiti kao energiju, ona uzrokuje stvaranje masnih kiselina. Ne provocira lučenje inzulina, ali ne potiče ni adipocite na lučenje hormona leptina te tako ne utječe na osjećaj gladi.
Ako želite ubrzanije starjeti te ubrzati upalne procese u tijelu, birajte fruktozu. Ona je sedam puta jača od glukoze te potiče formiranje AGE ( Advanced Glycation End-Products), tvari odgovorne za razvoj opasnih stanja poput ateroskleroze, dijabetesa tipa 2, Alzheimerove bolesti.
Prirodni sokovi
Prirodni sok i prirodni šećer – Ksilitol
Prirodna tvar koje sadrži prirodni sok a nalaze se i u vlaknastom voću i povrću, u klipu kukuruza te drvu breze. Prirodni sok također sadrže ksilitol. Naše tijelo prirodno proizvodi ksilitol. Obično do 15 g na dan pri normalnom metabolizmu. Ksilitol ima niski glikemijski index. GL mu je 7 te je pogodan za osobe sa dijabetesom. Sadržava 40% manje kalorija i 75% manje ugljikohidrata od šećera. Usto, taj 5-karbonski šećer ima antimikrobiološka obilježja. To sprečava rast bakterija, odnosno inhibira rast bakterija koje izazivaju infekciju srednjeg uha kod male djece.
Ksilitol je alkalan te učinkovit u inhibiranju Candide albicans, kao i zloglasne crijevne bakterije Helicobacter pylori. Jeste li znali da, prema mišljenju Udruge američkih stomatologa, ksilitol pomaže u sprječavanju zubnog karijesa, ne fermentira se i ne može se pretvorit u kiselinu pod utjecajem bakterija u ustima, a sprečava i nastajanje zubnog plaka? Obratite pozornost na davanje ksilitola djeci i trudnicama jer bi mogao izazvati nagli pad šećera, a nikad ga nemojte dati psu ili mački jer će sigurno izazvati opasnu hipoglikemiju – nagli pad šećera u krvi.
Izvor: Lejla, K.K., Antiaging prehrana, Školska Knjiga d.d., Zagreb, 2018.
Posjetite nas i na Prirodni sokovi FB: https://www.facebook.com/Pravo.Zdravo.sokovi